Ankilizon spondilit romatizma

Ankilizon spodilit romatizma.

 

Ankilozan Spondilit nedir? Neden olur?

Ankilozan Spondilit  özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. teşhis i vucuttaki egrilme ve kan içerisindeki romatizmal kan ile belli olur teşhis göre konulur. ağrı hareketle azalır, hatta yok olabilir, uzun süre oturmakla, istirahatle artar. Hastalar sabahları daha çok ağrılıdır ve özellikle omurga hareketleri kısıtlıdır, günün ilerleyen saatlerinde ağrı ve kısıtlılık azalır.

AS’de ilk belirtiler bel, kalça ve topuk ağrısı olabilir. Hastalık gerektiği gibi tedavi edilmezse ileri dönemlerde omurga deformiteleri, kamburluk ve egilim ortaya çıkar.

Genetik yatkınlık AS’nin bilinen özelliklerindendir. genetiktir Yani ailede ankilizon varsa genetik olarak olması mümkündür.
Görülme sıklığı nedir?

Görülme sıklığı genellikle yüzde 3 arasında değişir. bazı ülkelerde degişiklik sıklıkta olduğunu düşünürsek ülkemizde yüzde 3 ile yüzde 5 olduğu söylenebilir. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülmektedir.

İklim, yaş, cinsiyet gibi faktörler etkili mi?

İklim ve çevre şartlarının semptomları (ağrı, hareket kısıtlılığı gibi) etkileyebileceği söylenir ama bunlar AS’nin sebebi değildir.

Genellikle erken genç yaşta çıkıyor.? 

 anklizon spondilit erken teşhis olursa  kısa zamanda tedavisi mümkündür. geç yaşlarda tesbit edilirse tedavisi zorlaşacaktır.

Tedavisi var mı? Durdurmak mümkün mü?

Tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Mevcut tedavi yöntemleriyle hastalık aktivitesi azaltılıp gelişimi yavaşlatılabilir. Erken tanı Tedavide steroid olmayan antienflamatuar (anti romatizmal) ilaçlar mutlaka kullanılmamalıdır  Düzenli egzersizler mutlaka yapılmalıdır.  Son tedavi yöntemlerinden olan hacamat  uygulanmaya başlanan hastalığın ilerlemesinin durdurulmasında büyük ümittir.

Hastalarda en çok hangi bölümler tutuluyor? Hayatı nasıl etkiliyor?

AS en çok omurgayı (her düzeyde) ve sakroiliak eklemi (omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha sonra kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar. El ve ayak eklemlerini tuttuğu çok nadirdir. Göğüs kafesinin genişlemesi çok azalır dolayısıyla solunum problemleri olabilir.

AS’de kas iskelet sisteminin yanı sıra göz, böbrek, aort gibi eklem dışı tutulumlar da olabilir. Hastaların 1/3 ünde ömründe en az bir defa akut uveit atağı olur.

AS’de hastalığın gelişimi kişiden kişiye değişse de ağır bedensel iş yapanlar, sürekli yük taşıyanlar hastalıkları hafif olsa bile çalışma tarzlarını düzenlemeleri eğer işleri öne eğilmeyi ve ağır kaldırmayı gerektiriyorsa işlerini değiştirmeleri gerekir.
AS’li kadınların hamilelik döneminde ilaç kullanma sakıncası ve vücut ağırlığının birden artması, hareketlerindeki kısıtlılığı ve ağrıları artırabilir. Hastaların düzenli olarak gebeliğe uygun egzersizlere devam etmeleri gerekir.

ve en kısa zamanda hacamat tedavi edecektir. inşaallah. konya hacamat EBUSADULLAH size yeter.

Yazar: admin hacamat

Bir cevap yazın